Partneret e Cairit
Hyrje | Aktivitete | “Nëna e dashurisë së paqes”

“Nëna e dashurisë së paqes”

Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font
image

Në mbështetje të Komunës së Çairit,me rastin e 106 vjetorit të lindjes së Anjezë Gonxhe Bojaxhiu - Nënë Tereza,, dhe në prag të shenjtërimit të saj, në Galerinë Kombëtare të Arteve në Shkup-“Hamami i Daut Pashёs” organizoi manifestimin letrar ““Nëna e dashurisë së paqes” . Në manifestimi morren pjesë poetë nga: Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia.

Valbona Zunqe –Pajaziti indeatore dhe organizatore e këtij projekti tha se Gonxhja e jonë ishte një qenje njerëzore e imët nga trupi por një shpirt të madh dhe emër gjigant në damarët e së cilës gjatë gjithë jetës kishte qarkulluar gjaku shqiptarë”.
Kryetari i këshillit komunal të Komunës së Çairit Zahir Bekteshi tha se në shënimin e kësaj ditlindjeje i dedikohet një zonje të madhe, nga sfera e humanitetit, tolerancës, mirëkuptimit dhe dashurisë”.

Për nder të 106 vjetorit të lindjes dhe në pragë të shenjtërimit të Nënës Terezë me zërin e këngëtarëve poeteve dhe penës së tyre i kënduan punës dhe virtytit të saj.​
  • email Email shokëve
  • print Printo
  • Plain text Vetem tekst