Аларм за среќна и безбедна Нова Година – Петардите не се играчки

36

СВР Скопје, одделение за превенција ја започна кампањата „Среќна и безбедна 2019 година – петардите не се играчки“.

По тој повод СВР Скопје во соработка со Општина Чаир и Црвениот Крст на Град Скопје денес во основното училиште „Имри Елези“ одржа симулација – укажување прва помош на повреда здобиена од употреба на пиротехничко средство.

Целта на оваа кампања е да се подигне јавната свест кај сите граѓани а особено кај најмладите генерации со што веруваме дека ќе придонесуваме за намалување на употребата на пиротехнички средства во нашата општина.

Посакуваме што побезбедно да ја дочекуваме Новата 2019 година.

Добијте ажурирања во реално време директно на уредот, сега се претплатите.

Објави од иста категорија

Оваа веб-страница користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Ќе претпоставиме дека сте во ред со ова, но можете да се откажете ако сакате. Прифати Прочитајте повеќе