Festivali ndërkombëtar “Mbrëmjet folklorike të Çarshisë”

65
“Mbrëmjet folklorike të Çarshisë”, Festivali ndërkombëtar i cili për të 15 herë me radhë na dha një spektakël të vërtetë në zemrën e Çairit, Çarshinë e Vjetër.
Me intepretimet e tyre në këtë ngjarje plot kulturë, art, melos e traditë u prezantuan popuj e ansamble të ndryshme nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Kosova, Meksika, Kili, Azerbejxhani, Romania, Latvia, Ukraina, Bosnia dhe Hercegovina, Bullgaria.
Me këtë rast kryetari i Këshillit komunal Jetmir Asani në emër të Komunës së Çairit përgëzoi organizatorët, Ansamblin “Ibe Palikuqi” që përmes këtij aktiviteti kulturor po vazhdojnë të avancojnë kulturën dhe të ruajnë vlerat e saj në vazhdimësi.
E ne si Komunë e Çairit do të vazhdojmë me kënaqësinë më të madhe të mbështesim aktivitetet e tilla, që japin shembull se traditat duhet ruajtur dhe promovuar brez pas brezi.

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë