Gjatë ditë së sotme qëndrova në qytetin e Pejës ku mora pjesë ne zbulimin e pllakës përkujtimore dhe Akademisë solemne me rastin e 30-vjetorit të hyrjes nga Shqipëria në Kosovë të grupit të armatosur të drejtuar nga Sali Cekaj – Adem Jashari, Zahir Pajaziti, Ahmet Hoxha e Ilaz Kodra.

127
Në këtë grup, por edhe në grupin e dytë, kishte luftëtarë edhe nga Shkupi siç janë Halil Palloshi, Sedat Osmani, Selman Reçi, Fatmir Stavileci, Jakup Limani, Fatmir Fejzullahu e Sami Hasani, emrat e të cilëve qëndrojnë edhe në pllakën e zbuluar sot.
Akademia u mbajt nën përkujdesjen e kryetarit të Pejës Gazmend Muhaxheri, derisa në Broliq u zbulua edhe pllaka memoriale e heroit Sali Çekaj.

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë