Kalaja

1,515

Kalaja – E ngritur në pozitë dominante mbi qytetin, Kalaja e Shkupit dëshmon për lashtësinë, për historinë nëpër të cilën ka jetuar dhe është ngritur kryeqyteti. Kur vini në Shkupin e vjetër, nga pjesa e re nuk mund të mos e vëreni këtë fortifikatë madhështore të ngritur në anën e majtë të lumit Vardar, e cila thellë në vete fsheh pa fund gojëdhëna, mite, por edhe faktografi për të kaluarën e Shkupit që nga kohërat më të lashta gjer më sot. Gjurmimet arkeologjike të Kalasë dëshmojnë për të kaluarën parahistorike dhe historike të kësaj fortese

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë