Kisha “Shën Martiri i Madh Dimitrij”

304

Kisha „Shën Martiri i Madh Dimitrij“– E ndërtuar në shekullin 15, pasi më herët ishte e rrënuar nga Daut pasha me qëllim që në vend të saj të ndërtohet Hamami i Daut Pashës. Me konstruksion tre anijesh, ajo ka kualitetet modeste artistike, vënd për këngë dhe fron të peshkopitI. Në shekullin 19 në të ka qenë e vendosur mitropolia e Shkupit. Në oborrin e saj gjendet varri i kryepeshkopit të Ohrit dhe Maqedonisë Angelarij, kurse në vetë kishën gjendet varri i kryepeshkopit Dositej, kreu i parë i Autoqefalisë së Kishës Ortodokse të Maqedonisë.

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë