Komuna e Çairit ndau mirënjohje për veteranët e arsimit

282

Nder dhe kënaqësi të përkujtosh 131 vjetorin e themelimit të shkollës së parë shqipe në Korçë në prani të shumë veteranëve dhe veprimtarëve të arsimit në Komunën e Çairit. Vendosëm që ti mbledhim në një vend misionarët e arsimit për të nderuar punën e tyre në prag të festës dhe për të dhënë porosinë e qartë për trajtimin që duhet të ketë personaliteti i mësuesit.

Në këtë përvjetor nuk harruam edhe kontributin e tre albanologëve Profesor Hamza Reka, Profesor Xhevat Gega dhe Profesor Remzi Nesimi duke kujtuar veprimtarinë e tyre të pasur arsimore dhe duke i nderuar me mirënjohje post-mortum për kontributin e tyre shumëvjeçar. Ata nuk ndodhen më në mesin tonë, por vepra e tyre për lartësimin e arsimit kombëtar jeton dhe do të jetojë përjetë. Poashtu, u bë edhe ndarja e mirënjohjeve për 13 mësimdhënës të dalluar nga shkollat dhe kopshtet e Komunës së Çairit.

Manifestimet e këtilla të freskojnë memorien dhe të bëjnë të ndjesh mbi supe përgjegjësinë individuale të kontributit për lartësimin e mëtutjeshëm të kulturës dhe gjuhës sonë.

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë