Kryetari i Komunës së Çairit Visar Ganiu hapi edicionin e 11-të të Mbrëmjeve Folklorike të Çarshisë

72

Festivali tradicional “Mbrëmjet Folklorike të Çarshisë” i organizuar nën përkujdesin e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve “Ibe Palikuqi” për të 11-tën herë me rradhë dhuroi spektakël të shkëlqyeshëm artistik dhe prezantoi me dinjitet potencialin kulturor që posedojmë.

Thesarin tonë kulturor e shfaqën me mjeshtëri ansamblet e vendit tonë: Ibe Palikuqi, Emin Duraku, Shqiponjat, Studio Folklor, ndërsa nga Kosova: Shamikuqja – Ferizaj dhe Qemajl Azizi – Viti.

Me këtë rast, kreu i Çairit Visar Ganiu theksoi: “Duke e parë paraqitjen e tyre profesionale padyshim se duhet të reflektojmë mbi përkrahjen që meritojnë pasi ardhmëria e një kombi mvaret nga investimi i tij në kulturë.Uroj festivalet e këtilla që ruajnë identitetin tonë kulturor të kenë jetëgjatësi të përhershme për të mbajtur të pashuar flakën e kulturës”.

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë