Kryetari i Komunës së Çairit , Visar Ganiu uron romët në Ditën Ndërkombëtare të tyre

199

Komuniteti rom në Çair , sot kremtoi 8 Prillin – Ditën Ndërkombëtare të Romëve, datë kjo që shënon takimin e parë ndërkombëtar të përfaqesuesve romë në vitin1971.
Në këtë ngjarje morri pjesë edhe kryetari i Komunës së Çairit z.Visar Ganiu i cili përveç se përcolli mesazh urimi për komunitetin rom, foli edhe për rëndësinë e të jetuarit në një shoqëri multikulturore dhe multifetare siç është Komuna e Çairit. Mes tjerash theksoi gjithashtu se shënimi i kësaj dite nënkupton njëherit dhe shënimin e historisë, traditave dhe kulturës rome, si thirrje për prosperitet, integrim, barazi dhe gjithpërfshirje, në të cilin aspekt Komuna e Çairit ka qenë e angazhuar gjithmonë.

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë