Në Shkup ndizet flakadani i janarëve të sakrificës, përkujtohen dëshmorët e kombit

208
“Flaka e Janarit” është zjarri i ndërgjegjes së kombit që nuk shuhet kurrë dhe mban të gjallë ndër breza kujtimin për sakrificën e bijve më të mirë të tij që me gjakun e tyre ujitën rrënjët e lirisë sonë.
Nën organizimin e SHVL-UÇK, shoqatës “Lëvizja” dhe “Lulet e malësisë”, flakadanin e përkujtimit të Jusuf dhe Bardhosh Gërvallës, Kadri Zekës dhe të gjithë dëshmorëve të lirisë, e ndezëm edhe në Sheshin Skenderbeu në Shkup, bashkë me liderin e shqiptarëve Ali Ahmeti, kryetarin e SHVL – UÇK Fazli Veliu, deputetin Izet Mexhiti, kryetarin e shoqatës “Lëvizja” Xhevat Bislimi, organizatorët e programit Fatmir Limani dhe Luan Veliu, familjarë të dëshmorëve, veprimtarë të lëvizjes kombëtare dhe drejtues e përfaqësues të institucioneve.

Qoftë i përjetshëm kujtimi për të gjithë të rënët e lirisë! LAVDI!

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë