Vazhdon bashkëpunimi mes Komunës së Çairit dhe Komunës së Ferizajit

20
Kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu sot në Ferizaj bashkë me kryetarin e Komunës, Agim Aliu, ministrin e Pushtetit Lokal të Kosovës, Elbert Krasniqi dhe përfaqësues të Bashkimit Evropian, shënuan frytet e para të bashkëpunimit disamujor të ekipeve komunale dhe gjithsesi me ndihmën e vazhdueshme evropiane, për vendosjen e paneleve solare në 8 objekte edukativo-arsimore në të dyja anët e kufirit.
”Derisa në Komunën e Ferzaijit u promovua përfundimi i vendosjes së paneleve fotovoltaike, punimet po vazhdojnë edhe në institucionet tona “Hasan Prishtina”, “Imri Elezi”, “Liria”, kopshti “Borëbardha” në kuadër të Programit për bashkëpunim ndërkufitar Kosovë Maqedonia e Veriut – IPA fondet e bashkimit Evropian –CBC EkoKid”, ka deklaruar Ganiu.
Panelet fotovoltaike në Komunën e Çairit do të prodhojnë 104.780 kilovat energji elektrike për një vit.
“Këtë bashkëpunim ndërkufitar që e demonstruam sot në vepër mes Komunës së Çairit dhe Komunës së Ferizajit, mes ekipeve tona, mes bashkëqytetarëve tanë dhe gjithnjë me ndihmën e fuqishme të Bashkimit Evropian, do të mundohemi ta ruajmë dhe ta kultivojmë sa më shumë”, është shprehur Ganiu.

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë