AKV IBE PALIKUQI FESTOI 40 VJETORIN E EKZISTËNCËS SË SAJ

356

Vatra e çmuar e kulturës AKV “Ibe Palikuqi” festoi ditëlindjen e saj të 40-të në atmosferë të zjarrtë festive që mahniti adhuruesit e artit të vallëzimit. Mirënjohje të thellë ndaj veprimtarisë dhe mjeshtërisë së tyre artistike falë së cilës me shumë kujdes po ruhet tradita, melosi dhe folklori ynë kombëtar shprehën lideri i shqiptarëve Ali Ahmeti, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, kryetari i Komunës së Çairit Visar Ganiu, udhëheqës institucionesh shtetërore dhe personalitete të shquara të botës së kulturës.

Është shumë e vështirë që me pak fjalë të përshkruash madhështinë e këtij rrugëtimi 40 vjeçar që për dekada me radhë ka qenë dhe mbetet përfaqësuesi më i denjë i trashëgimisë sonë të pasur shpirtërore të popullit tonë. Rruga që ata sot ndjekin është amaneti i shumë veprimtarëve të kulturës ndër shekujt e lavdisë. Qoftë e pashuar veprimtaria kulturore e AKV “Ibe Palikuqi”! – u shpreh Kryetari i Komunës së Çairit Visar Ganiu në këtë ngjarje të madhe kulturore.

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë