Komuna e Çairit shënoi 95 vjetorin e themelimit të Shkollës Fillore “Liria”

843

Sot shënuam 95 vjetorin e themelimit të Shkollës Fillore “Liria”. Ky përvjetor është momenti historik që na bashkon për të vazhduar ta ruajmë të përjetshëm dhe të freskët kujtimin frymëzues për shumë gjenerata të misionarëve të arsimit kombëtar që mbajtën në këmbë themelet e kësaj shkolle.

Shkupi kujton me mall e frymëzim heroizmin dhe jetën e veprimtarit të arsimit, heroit për dituri e nder, Azem Marana – themeluesit të Shkollës Fillore “Liria” si dhe ndër themeluesit e degës së Lidhjes Nacional Demokratike Shqiptare në Shkup dhe bashkëveprimtarët e tij për përhapjen e arsimit shqip në këto troje.

Qofshin të përjetshme themelet e shkollës “Liria” dhe të gjithë shkollave tona! Qoftë i përjetshëm kujtimi për Azem Maranën, shokët e tij dhe të gjithë ata që dhanë jetën për arsimin tonë kombëtar!

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë