Lamtumira e fundit e profesor Adnan Agait

41
Përmes një mbledhjeje Komemorative që u mbajt sot në Komunën e Çairit nderuam veprën dhe jetën e pishtarit të arsimit shqip, Profesorit Adnan Agai. “Bashkë me familjen Agai, midis të cilëve edhe të birin e profesorit të ndjerë Lulzim Again e bijën Teuta Agajin i dhamë lamtumirën atij fizikisht, por në mendjen dhe shpirtin tonë ky njeri që bëri aq shumë për të zhvilluar e nxjerrë në dritën e vërtetë arsimin, do të jetojë përherë.
Sot, për profesorin Adnan në pikëllim dhe dhimbje nuk janë vetëm familja e tij, jemi të gjithë si një shoqëri dhe ngado ku flitet shqip, në dhimbje është edhe Çairi ynë sepse pikërisht shumë e shumë të rinj që dikur mësonin në gjimnazin “Zef Lush Marku” ku ai ishte mësimdhënës, e fituan dritën e vërtetë të dijes nga profesori ynë, e këtë dritë e përcollën gjeneratë pas gjenerate dhe tani ajo shndërrit edhe më fuqishëm. Profesor, prehu në paqe sepse veprat e tua do të jenë gjithmonë me ne”, ka deklaruar kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë