Rruga “Sllaven Pllanina” merr emrin e ish Presidentit të Kosovës “Ibrahim Rugova”

149
Në një nga lagjet më të vjetra të Komunës së Çairit dhe shumë pranë Kalasë së Shkupit, sot së bashku me presidenten e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani Sadriu e personifikuam presidentin historik Doktor Ibrahim Rugovën duke ia vendosur emrin e tij njërës nga rrugët e kryeqendrës së vendit tonë. E me ne sot ishte edhe Teuta Rugova, e bija e presidentit Ibrahim Rugova.
Kjo është gjëja më e vogël që ne mund të bëjmë për një lider kaq të shquar të kombit tonë, një njeri që deri në çastin e fundit të jetës së tij frymoi për Kosovën në veçanti dhe për shqiptarët në përgjithësi.
Doktor Ibrahim Rugova vërtetë nuk e pa Kosovën e pavarur me sytë e vet, megjithate ne sot jo vetëm që e shohim Kosovën e pavarur por edhe emrin e tij po e përjetësojmë jashtë kufijve gjithandej që kurrë mos ta kap asnjë grimcë e harresës.
Jeta, shpirti, vepra e Ibrahim Rugovës që moti janë shndërruar në dritë e në frymëzim për të gjithë shqiptarët nga do që jetojnë.
E bashkë me presidenten vizituam edhe Çarshijën tonë të Vjetër, e vendosëm lule tek shtatorja e Skëndërbeut dhe busti i Hasan Prishtinës.
Presidente Vjosa Osmani faleminderit për nderin që i bëtë sot Shkupit!

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë