Sahat Kulla

1,584

Sahat Kulla – E ndërtuar në shekullin 16 në veri të Xhamisë së Sulltan Muratit, në lartësi që ka dominuar mbi çarshinë. Ajo është ora e parë publike me katër numërorë, në formë të sahat kullës (me themel 2.5 deri në 2.5 m) e ndërtuar në tërë territorin e perandorisë osmane. Tash, ora nuk punës pasi që mekanizmi i saj është dërguar në riparim para tërmetit në vitin 1963 dhe akoma nuk i është kthyer objektit.

Merr përditësime në kohë reale në pajisjen tënde, regjistrohuni tani.

Ju gjithashtu mund të shfletoni

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. I pranoj Lexo më shumë