Европската Недела на Мобилноста во Чаир?

93

По повод Европската Недела на Мобилноста која секоја година се одржува во периодот од 16.09.2018 до 22.09.2018, Општина Чаир организираше велосипедска тура започна од Паркот на Чаир во должина на ул.Џон Кенеди се до раскрницата со ул.Благоја Паровиќ, на раскрницата со ул. Георги Поп Христов се до спортското игралиште во населбата Топанско поле, каде учесниците ќе ја известат јавноста за целта на настанот.

Присутни на најавениот настан беа Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу, Заменик Премиерот на Република Македонија г-дин Бујар Османи, пратеникот на Собранието на Р.Македонија г.Алими и други раководни лица на јавни институции од Чаир.

Настанот има за цел подигнување на јавната свест за намалување на емисиите на штетни гасови и подигнување на нивото на чистиот воздух преку намалување на употребата на автомобилите, како и едуцирање на децата во тој правец

Добијте ажурирања во реално време директно на уредот, сега се претплатите.

Објави од иста категорија

Оваа веб-страница користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Ќе претпоставиме дека сте во ред со ова, но можете да се откажете ако сакате. Прифати Прочитајте повеќе