Градоначалникот на Општина Чаир, г-дин Висар Ганиу му денес додели плакета – благодарност на Емруш Металари

244

Во скромна церемонија, во просториите на Општина Чаир, Градоначалникот на Општина Чаир, г-дин Висар Ганиу, денес додели плакета – благодарност за нашиот сограѓанин од Чаир, г-дин Емруш Металари, надзорник од затворската полиција во Казнено-поправниот дом – Шутка.

Емруш беше на неговото работно место во пожарот што пред неколку недели изби во затворот во притворското одделение соба 5 во затворот во Шутка. Во моментот на пожарот Емруш без заштитна маска покажа подготвеност, пожртвуваност и професионалност во нудење на помош на притворениците во таа просторија ставајќи го својот живот во опасност за да им помогне на притворениците.

Благодарение на хуманиот акт на Емруш и на неговите колеги од Казнено-поправниот дом – Шутка, овој случај за среќа заврши без човечки жртви.

Добијте ажурирања во реално време директно на уредот, сега се претплатите.

Објави од иста категорија

Оваа веб-страница користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Ќе претпоставиме дека сте во ред со ова, но можете да се откажете ако сакате. Прифати Прочитајте повеќе